logo

Narkotyki gwałtu (część II) – Flunitrazepam i inne benzodiazepiny

 Z grupy benzodiazepin o właściwościach zniewalają­cych, do której należą: flunitrazepam, klonazepam, alprazolam i in., ostatnio najbardziej rozpowszechniony, jako środek wykorzystywany w celach przestępczych jest flunitrazepam. Flunitrazepam jest produktem szwajcarskiego koncernu farmaceutycznego Hoffmann-La Roche Inc, sprzedawanym pod nazwą Rohypnol, jako środek nasenny oraz do premedykacji, w celu uspokojenia pacjenta przed znieczuleniem ogólnym. Działa on podobnie jak diazepam (Valium), tj. uspokajająco nasennie, przeciwlękowo,  i przeciwdrgawkowo, ale około dziesięciokrotnie silniej, przy czym nasenny efekt flunitrazepamu dominuje nad innymi kierunkami jego działania. Wykorzystywany w celach przestępczych podawany jest w dawce, która powoduje podniecenie seksualne, dezinhibicję (odhamowanie) oraz utratę świadomości i amnezję następczą. Produkowany jest w postaci zawierają­cych 0,5 mg, 1 mg i 2 mg substancji czynnej tabletek, które rozpuszczają się szybko, nie pozostawiając żadnych śladów. Flunitrazepam występuje na rynku narkotykowym pod licznymi nazwami ulicznymi: Roofies, Rope, Roche, Roach, Forqet-pill, Forqet-me, Rz, Mexican Valium i inne.

Pierwszy raport o stosowaniu flunitrazepamu w celach przestępczych pochodzi z 1993 r. z południowej Florydy. Później doniesienia o konfiskatach narkotyku i przypadkach zgwałceń z jego użyciem zaczęły docierać również z południowych (Teksas, Arizona) i zachodnich (Kalifornia) regionów USA. Wobec wzrastają­cej liczby przypadków nadużywania flunitrazepamu i wykorzystywania go jako środka ułatwiającego zgwałcenie, koncern Hoffmann-La Roche Inc wprowadził w lutym 1999 r. nową formę leku: tabletki słabo rozpuszczalne w wodzie i zabarwiające roztwór na niebiesko, które trafiły do aptek w 20 krajach.

Działanie f1unitrazepamu ujawnia się 20 minut po jego przyjęciu, najsilniejsze efekty występują po 2 godzinach i utrzymują się przez 4 godziny lub dłużej zależnie od wielkości dawki. Narkotyk można wykryć we krwi przez 12 godzin, a w moczu przez 72 godziny po przyjęciu. Około 20-30 minut po przyjęciu flunitrazepamu ofiara zachowuje się jak pijana, traci orientację, nie jest w stanie jasno się wyrażać a często w ogóle nie może mówić. Często w wyniku utraty sprawności kończyn dolnych (rodzaj porażenia) nie może chodzić, w końcu traci przytomność i ulega amnezji następczej.

Przekroczenie leczniczej dawki f1unitrazepamu wywołuje szereg groźnych efektów: zawroty głowy, spowolnioną niewyraźną mowę, senność, załzawione często nabiegłe krwią oczy, opadające powieki, nieprawidłową ocenę sytuacji, dezorientację, stany splą­tania, odhamowanie, agresywność, zaburzenia widzenia, osłabione odruchy, hipotonię, zaburzenia pamięci,  zatrzymanie moczu. Flunitrazepam przyjmowany z alkoholem, marihuaną, kokainą i innymi narkotykami wywołuje szybki i dramatyczny haj (high). Osoba stosująca flunitrazepam nawet z niewielką ilością alkoholu zachowuje się jakby wypiła go znacznie więcej: wykazuje brak koordynacji, ma przekrwione oczy i zamazaną mowę. Towarzyszy temu depresja układu oddechowego, która może doprowadzić do zejścia śmiertelnego[1].

Przedawkowanie flunitrazepamu zdarza się dosyć często ale śmiertelne skutki przedawkowania samego flunitrazepamu są raczej rzadkie. Dość często natomiast notowano zejście śmiertelne po przyjmowaniu flunitrazepamu z alkoholem lub innymi depresantami ośrodkowego układu nerwowego.

[1] . Maxwell J.C., Spence R.T.: ?Profiles of club drug users in treatrnent?, Subst. Use Misuse, 40, 140 1426 (2005)

Zapisz się